Jury Turnieju Reportażu

 

Jurorzy Turnieju Reportażu

 

W dziedzinie Turnieju najbardziej aktywna członkini naszego składu jurorskiego. Od lat związana z wrocławską redakcją Gazety Wyborczej. Z niespotykanym zapałem śledzi postępy wrocławskich naukowców, inżynierów i studentów. Nie boi się żadnego tematu. Odwiedza. Pyta. Docieka. Notuje. Od Witkacego po Bonhoeffera. Od inteligentnych skrzyżowań po wielki dziki świat Internetu. Od ślusarza po muzykologa. Lektura konieczna dla każdego uczestnika Turnieju. To najlepszy sposób, aby nasiąknąć współczesnym stylem, językiem i formą reportażu. Przez wiele lat pracowała z Wandą Dybalską. Owocem ich współpracy jest książka Akta W. o wrocławskim środowisku akademickim. Przydatne linki do artykułów i reportaży jurorki: Gazeta WyborczaWysokie Obcasy.

Można o nim powiedzieć człowiek orkiestra, człowiek renesansu - to i tak będzie za mało! Był socjologiem i aktorem - został dyrektorem i szefem wrocławskiej sekcji kultury. Przez lata był szeryfem Ośrodka Działań Artystycznych Firlej - awangarda i alternatywa nie są mu zatem obce. Było mu mało. Stworzył międzynarodowy Asymmetry Festival i polsko-ukraińskie Alternative Music Meetings. Z zamiłowania dziennikarz radiowy i telewizyjny. Uważa, że dziennikarstwo to sztuka. Reporter ze zdarzeń i faktów, akcji i reakcji, sprzecznych opinii i prawd buduje dzieło, które opisuje historię ludzkich losów. (...) Zbiera i łączy. Nie komentuje i nie ocenia. (...) Ma formę, własny język i krąg zainteresowań. (...) Reportaż opisuje dzianie się i dzieje się sam. Podobnie jak malarstwo i teatr, jak muzyka i taniec. Inaczej niż metalurgia, prawo i neurochirurgia. Bo dziennikarstwo to sztuka. Tak jest. Sylwetka jurora: wywiad Katarzyny Kaczorowskiej.

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Była wykładowczynią w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Pisarka, dziennikarka i reporterka (Radio Wrocław, Program Pierwszy i Trzeci Polskiego Radia, gazeta Słowo Polskie, magazyny Wysokie Obcasy Extra i Ale Historia). Wyróżnienie honorowe w najważniejszym konkursie dziennikarskim SDP za reportaż Myśmy się sobie nie przedstawiali. Autorka książki Słonimski. Heretyk na ambonie nominowanej do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w 2013, dialogów do słuchowiska Szóste oraz książki biograficznej Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza w 2018. Jej Służące do wszystkiego zostały nominowane do Nagrody Historycznej "Polityki" w 2019 oraz tytułu Książka Roku serwisu Granice.pl w 2018. W 2023 zdobyła tytuł Książki Roku serwisu LubimyCzytac.pl oraz Nagrodę Bestsellery Empiku za Chłopki. Opowieść o naszych babkach. Za Chłopki... była także nominowana do Literackiej Nagrody Nike w 2024. Najczęściej porusza tematy polityki, spraw społecznych oraz historii kobiet. Czytam internet i jestem chora - pod tym hasłem zapoczątkowała ogólnopolską debatę na temat mowy nienawiści w Internecie. Reportaże jurorki: Wysokie Obcasy Extra. Wywiad dla Vogue.

Czy odwaga jest rodzaju męskiego? Inne kino zza Atlantyku. Kilka uwag na temat pornografii. Przemysł filmowy w Polsce i w Niemczech. Konflikty z Obcymi, czyli dlaczego Marsjanie zastąpili Indian. Recepcja współczesnego kina rosyjskiego w Polsce. Allymacbealizm po polsku. To tylko skromny podzbiór tytułów z niezwykle bogatej twórczości naukowej naszego jurora. Pan profesor jest teoretykiem dzieła filmowego. Specjalizuje się w dziedzinie historii filmu oraz jego funkcjonowania we współczesnej kulturze. Absolwent wrocławskiej polonistyki. Uznany filmoznawca. Jednym słowem: naukowiec. Obecnie wykładowca Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Redaktor czasopisma Znaczenia. Autor, ale także promotor, niezliczonych publikacji naukowych w dziedzinie teorii filmu. Informacje ze strony Uniwersytetu Wrocławskiego: wizytówka

Adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, doktor filologii słowiańskiej, socjolog. Specjalista tematyki wschodniej. Reportażysta. W przeszłości: Tygodnik Powszechny, Polityka, National Geographic, I i III Program Polskiego Radia, Radio Zet, Agencja Reuters i Sekcja Polskiej BBC. Obecnie publikuje w Nowej Europie Wschodniej oraz Więzi. Twórca Dziennikarzy wędrownych. Laureat m.in. Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym (film dokumentalny pt. Syberyjski przewodnik), Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrody im. Beaty Pawlak, Srebrnej Iglicy (wrocławski Festiwal Offensiva), III nagrody w konkursie Polska i Świat, wyróżnienia na Festiwalu Filmowym Stop Klatka w Szczecinie, nagrody „Reporterzy – Reporterom”, którą ufundowali dziennikarze relacjonujący Strajk w Stoczni Gdańskiej. Nominowany do nagrody Ambasador Nowej Europy oraz do Polskiego Pulitzera Press. Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku współtworzył portal PostPravдa opisując aktualne działania kremlowskiej propagandy. Książki: Syberyjska sekta wissarionowców jako fenomen społeczno-religijny, Mały człowiek. O współczesnym reportażu w Rosji, Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie, Głubinka. Reportaże z Polski, Schyłek zimy. Bajka dokumentalna, Krasnojarsk zero, Innego piekła nie ma. Rozmowy o religii. Publikacje naukowe. Informacje ze strony Uniwersytetu Wrocławskiego: wizytówka.

Najważniejszy jest człowiek – tytuł jednego z jej reportaży, który określa to, co w tej pracy interesuje ją najbardziej. Człowiek uwikłany w wydarzenia. Jego wybory. Doświadczenia. Codzienność. Radości i smutki. Studiowała inżynierię ochrony środowiska, dziennikarstwo i historię sztuki. Przygodę z radiem rozpoczęła w Akademickim Radiu Wrocław podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej. Przygotowywała relacje z bieżących wydarzeń. Prowadziła audycje publicystyczne. Od lipca 1997 roku w Programie III Polskiego Radia w redakcji aktualności. Później w redakcji publicystyki zajęła się tylko reportażem. Od kwietnia 2004 roku w Studiu Reportażu i Dokumentu PR. Choć często sięga po tematy trudne, lubi robić reportaże obyczajowe, w których świat można opisać z humorem. Laureatka nagród i wyróżnień m.in. w konkursach: Melchiory, SDP i Grand Press, Białej Kobry na Festiwalu Mediów Człowiek w zagrożeniu oraz nagrody „Reporterzy – Reporterom”, którą ufundowali dziennikarze relacjonujący Strajk w Stoczni Gdańskiej. W 2015 uhonorowana za reportaż Ten Karski m.in. Srebrnym Melchiorem oraz Grand Prix Prezesa Polskiego Radia. Laureatka nagrody Audionomia Award 2023 za reportaż radiowy Nikifor z Trójkąta. Reportaże radiowe jurorki: PolskieRadio.pl.

 

W historii Turnieju Reportażu do jury należeli także: Jolanta Krysowata, Jerzy KamińskiMarek Miller, Mariusz Szczygieł i Wanda Dybalska.

Licznik odsłon: 9632
2024  Ogólnopolski Turniej Reportażu im. Wandy Dybalskiej   globbersthemes joomla templates