W dziedzinie Turnieju najbardziej aktywna członkini naszego składu jurorskiego. Od lat związana z wrocławską redakcją Gazety WyborczejAkta W.Wysokie Obcasy
Jury Turnieju Reportażu
Można o nim powiedzieć człowiek orkiestra, człowiek renesansu - to i tak będzie za mało! Był socjologiem i aktorem - został dyrektorem i szefem wrocławskiej sekcji kultury. Przez lata był szeryfem Ośrodka Działań Artystycznych Firlej - awangarda i alternatywa nie są mu zatem obce. Było mu mało. Stworzył międzynarodowy Asymmetry Festival i polsko-ukraińskie Alternative Music Meetings. Z zamiłowania dziennikarz radiowy i telewizyjny. Uważa, że dziennikarstwo to sztuka. Reporter ze zdarzeń i faktów, akcji i reakcji, sprzecznych opinii i prawd buduje dzieło, które opisuje historię ludzkich losów. (...) Zbiera i łączy. Nie komentuje i nie ocenia. (...) Ma formę, własny język i krąg zainteresowań. (...) Reportaż opisuje dzianie się i dzieje się sam. Podobnie jak malarstwo i teatr, jak muzyka i taniec. Inaczej niż metalurgia, prawo i neurochirurgia. Bo dziennikarstwo to sztuka. Tak jest. Sylwetka jurora: wywiad Katarzyny Kaczorowskiej.
Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Była wykładowczynią w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Pisarka, dziennikarka i reporterka (Radio Wrocław, Program Pierwszy i Trzeci Polskiego Radia, gazeta Słowo Polskie, magazyny Wysokie Obcasy Extra i Ale Historia). Wyróżnienie honorowe w najważniejszym konkursie dziennikarskim SDP za reportaż Myśmy się sobie nie przedstawiali. Autorka książki Słonimski. Heretyk na ambonie nominowanej do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w 2013, dialogów do słuchowiska Szóste oraz książki biograficznej Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza w 2018. Jej Służące do wszystkiego zostały nominowane do Nagrody Historycznej "Polityki" w 2019 oraz tytułu Książka Roku serwisu Granice.pl w 2018. W 2023 zdobyła tytuł Książki Roku serwisu LubimyCzytac.pl oraz Nagrodę Bestsellery Empiku za Chłopki. Opowieść o naszych babkach. Za Chłopki... była także nominowana do Literackiej Nagrody Nike w 2024. Najczęściej porusza tematy polityki, spraw społecznych oraz historii kobiet. Czytam internet i jestem chora - pod tym hasłem zapoczątkowała ogólnopolską debatę na temat mowy nienawiści w Internecie. Reportaże jurorki: Wysokie Obcasy Extra. Wywiad dla Vogue.
Czy odwaga jest rodzaju męskiego? Inne kino zza Atlantyku. Kilka uwag na temat pornografii. Przemysł filmowy w Polsce i w Niemczech. Konflikty z Obcymi, czyli dlaczego Marsjanie zastąpili Indian. Recepcja współczesnego kina rosyjskiego w Polsce. Allymacbealizm po polsku. To tylko skromny podzbiór tytułów z niezwykle bogatej twórczości naukowej naszego jurora. Pan profesor jest teoretykiem dzieła filmowego. Specjalizuje się w dziedzinie historii filmu oraz jego funkcjonowania we współczesnej kulturze. Absolwent wrocławskiej polonistyki. Uznany filmoznawca. Jednym słowem: naukowiec. Obecnie wykładowca Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Redaktor czasopisma Znaczenia. Autor, ale także promotor, niezliczonych publikacji naukowych w dziedzinie teorii filmu. Informacje ze strony Uniwersytetu Wrocławskiego: wizytówka.
Adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, doktor filologii słowiańskiej, socjolog. Specjalista tematyki wschodniej. Reportażysta. W przeszłości: Tygodnik Powszechny, Polityka, National Geographic, I i III Program Polskiego Radia, Radio Zet, Agencja Reuters i Sekcja Polskiej BBC. Obecnie publikuje w Nowej Europie Wschodniej oraz Więzi. Twórca Dziennikarzy wędrownych. Laureat m.in. Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym (film dokumentalny pt. Syberyjski przewodnik), Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrody im. Beaty Pawlak, Srebrnej Iglicy (wrocławski Festiwal Offensiva), III nagrody w konkursie Polska i Świat, wyróżnienia na Festiwalu Filmowym Stop Klatka w Szczecinie, nagrody „Reporterzy – Reporterom”, którą ufundowali dziennikarze relacjonujący Strajk w Stoczni Gdańskiej. Nominowany do nagrody Ambasador Nowej Europy oraz do Polskiego Pulitzera Press. Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku współtworzył portal PostPravдa opisując aktualne działania kremlowskiej propagandy. Książki: Syberyjska sekta wissarionowców jako fenomen społeczno-religijny, Mały człowiek. O współczesnym reportażu w Rosji, Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie, Głubinka. Reportaże z Polski, Schyłek zimy. Bajka dokumentalna, Krasnojarsk zero, Innego piekła nie ma. Rozmowy o religii. Publikacje naukowe. Informacje ze strony Uniwersytetu Wrocławskiego: wizytówka.
Najważniejszy jest człowiek – tytuł jednego z jej reportaży, który określa to, co w tej pracy interesuje ją najbardziej. Człowiek uwikłany w wydarzenia. Jego wybory. Doświadczenia. Codzienność. Radości i smutki. Studiowała inżynierię ochrony środowiska, dziennikarstwo i historię sztuki. Przygodę z radiem rozpoczęła w Akademickim Radiu Wrocław podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej. Przygotowywała relacje z bieżących wydarzeń. Prowadziła audycje publicystyczne. Od lipca 1997 roku w Programie III Polskiego Radia w redakcji aktualności. Później w redakcji publicystyki zajęła się tylko reportażem. Od kwietnia 2004 roku w Studiu Reportażu i Dokumentu PR. Choć często sięga po tematy trudne, lubi robić reportaże obyczajowe, w których świat można opisać z humorem. Laureatka nagród i wyróżnień m.in. w konkursach: Melchiory, SDP i Grand Press, Białej Kobry na Festiwalu Mediów Człowiek w zagrożeniu oraz nagrody „Reporterzy – Reporterom”, którą ufundowali dziennikarze relacjonujący Strajk w Stoczni Gdańskiej. W 2015 uhonorowana za reportaż Ten Karski m.in. Srebrnym Melchiorem oraz Grand Prix Prezesa Polskiego Radia. Laureatka nagrody Audionomia Award 2023 za reportaż radiowy Nikifor z Trójkąta. Reportaże radiowe jurorki: PolskieRadio.pl.
W historii Turnieju Reportażu do jury należeli także: Jolanta Krysowata, Jerzy Kamiński, Marek Miller, Mariusz Szczygieł i Wanda Dybalska.